OSIEDLE TYSIĄCLECIA 22, 61-255 POZNAŃ

Czy retinoidy są bezpieczne?

 Na ten moment nie wyobrażam sobie pielęgnacji swojej, ani większości moich podopiecznych bez wprowadzenia do (prawie) codziennej rutyny retinoidów.
Okres jesienno-zimowy to idealny czas do rozpoczęcia swojej przygody z retinolem. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest on obarczony szeroką gamą efektów ubocznych, dlatego też tak dużo osób się tego retinolu boi. Te efekty uboczne to tak zwana reakcja retinoidowa, która objawia się:

  • lekkim obrzękiem,
  • zaczerwienieniem,
  • łuszczeniem,
  • swędzeniem,
  • wysypem z podrażnienia.

Bardzo często jest mylona z alergią, jednak jest to zupełnie inny mechanizm. Można tego w łatwy sposób uniknąć stosując się do paru prostych zasad i przede wszystkim wsłuchując się w potrzeby swojej skóry.

Co to są retinoidy?

Retinoidy to są wszystkie substancje które oddziałują na receptor retinoidowy. Możemy podzielić je na naturalne i syntetyczne. Pochodne witaminy A to I generacja, natomiast kolejne generacje (II,III,IV) już nie koniecznie muszą być pochodnymi witaminy A, ale podobnie jak one – łączą się z receptorem retinoidowym, które znajdziemy w skórze, aby wywołać konkretny, zamierzony przez nas efekt na metabolizm komórki.

Mówiąc o produktach do pielęgnacji domowej z retinoidami, mówimy o I generacji – retinolu, retinalu i estrach.

Po jakim czasie używania retinolu zobaczę efekty?

Na efekty działania retinolu należy uzbroić się w cierpliwość. Zazwyczaj pierwsze zmiany są zauważalne już po 3 miesiącach stosowania, czyli po tak zwanym okresie nabrania tolerancji, jednak, aby zobaczyć pełny efekt, mówi się o 9-12 miesięcy REGULARNEGO stosowania.

Na co działają retinoidy?

Retinoidy mają absolutnie gigantyczne spektrum działania:

  • trądzik zwyczajny/pospolity/różowaty
  • zmarszczki/pierwsze oznaki starzenia
  • przebarwienia
  • nadmierna keratynizacja naskórka (czyli, gdy skóra nie złuszcza się tak jak powinna),

Co na początek?

Na terapię retinoidami patrzymy jak na terapię progresywną. Nie należy się tu spieszyć. Zaczynamy od małych stężeń, obserwujemy skórę i w momencie, gdy jesteśmy pewni, że nam pozwoli:

  1. Albo zwiększamy częstotliwość użycia,
  2. Albo zwiększamy stężenie, w momencie, gdy doszliśmy do stosowania retinolu codziennie.

Z czym łączyć retinoidy?

Na samym początku swojej przygody z retinoidami, niech to on gra pierwsze skrzypce w całej pielęgnacji. Nie należy dodawać kolejnych składników aktywnych, zwłaszcza takich, które mogą zadziałać drażniąco – np. kwasów AHA/BHA.

Pamiętaj, że szalenie istotne jest dołączenie (jeżeli jeszcze nie masz) do pielęgnacji porannej kremu z filtrem – retinoidy uwrażliwiają nam skórę, a także kremu odżywczego/regenerującego.

Schemat działania powinien być następujący:

RANO: Oczyszczanie -> Krem z filtrem 30 lub 50

WIECZÓR: Oczyszczanie dwufazowe (krem z filtrem najlepiej zmyć kosmetykiem z oleistą formułą) – > dokładne osuszenie twarzy -> RETINOL -> (po około 10 minutach) krem odbudowujący/odżywczy

Czy odstawiać retinol latem?

Nie ma potrzeby odstawiania retinoidów na okres wiosenno-letni. Jeżeli mamy wyrobioną tolerancję, możemy spokojnie stosować retinol latem.

Żelazne zasady stosowania retinoidów

  1. Nie bierzemy się za retinoidy, w momencie, gdy nasza bariera naskórkowa jest uszkodzona,
  2. Zacznij od małych dawek (retinol 0,2-0,4%/ retinal 0,03-0,06%)
  3. Nie codziennie – zacznij od stosowania 2x w tygodniu
  4. Pamiętaj o SPF – retinol powoduje zmiany w budowie naszej skóry, grubość warstwy rogowej maleje, przez co skóra staje się bardziej przepuszczalna dla promieni UV.

WARSZTATY - nowa ty

Warsztaty w naszym gabinecie to ABSOLUTNA NOWOŚĆ, które powstały z potrzeby odpowiedzi na Wasze pytania. Wiemy, że gubicie się w gąszczu informacji i składów kosmetycznych. Na warsztatach uporządkujemy wiedzę i pokażemy jak powinna wyglądać dobra pielęgnacja, dlaczego jest taka ważna i jak ją odpowiednio dobrać do potrzeb swojej skóry. Dodatkowo nauczycie się wykonywać lekki i szybki makijaż dzienny, dowiecie jakich produktów używać, jakich pędzli potrzebujecie i na czym polega poprawne konturowanie twarzy.

Nie zwlekaj i zarezerwuj sobie miejsce w kameralnej grupie – więcej informacji znajdziesz w zakładce WARSZTATY.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli nie jesteś pewnien_a swojej dotychczasowej pielęgnacji ani swojej skóry, nie wiesz, od czego zacząć – gorąco zachęcam do konsultacji on-line (bądź stacjonarnie w Poznaniu) ze mną [TUTAJ], gdzie dokładnie omówimy wszystkie Twoje problemy skórne, a także ustawimy pielęgnację i suplementację na dalsze miesiące.

 

Koniecznie obserwuj nas na naszych mediach społecznościowych, gdzie każdego dnia omawiamy ciekawostki ze świata kosmetologii @makiichabry.gabinet

Podziel się:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Zapisz się do Newslettera

Bądź na bieżąco z nowościami w naszym gabinecie