PRzyczyn swędzenia szukamy od pielęgnacji do... pasożytów?
Dlatego podstawową kwestią jest stan naszej skóry głowy – dbamy o nią poprawnie myjąc i pielęgnując oraz przyglądamy się czy nie ma żadnych niepokojących nas zmian.
Następnie monitorujemy naszą dietę i zwracamy uwagę na produkty, które mogą zaostrzać stany zapalne. Analizujemy również stan naszego zdrowia, wpływ chorób i schorzeń na mikrobiom naszej skóry.
Jeśli jesteśmy pewni, że wszystkie te elementy zostały uporządkowane, szukamy przyczyn w obecności przerostu grzybów, bakterii czy pasożytów w naszej mikrobiocie. Tutaj jednak wskazana jest konsultacja ze specjalistą_ką.
Zła pielęgnacja
- Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie włosów
- Niedokładne mycie
- Zbyt częste lub zbyt rzadkie peelingowanie skóry głowy
- Złuszczanie skóry złym produktem np. peelingiem cukrowym
- Nakładanie na skórę głowy odżywki które nie jest do tego przeznaczona
- Nakładanie oleju na skórę głowy na noc
- Niedokładne zmycie produktów
- Szampon który dobrany jest do łodygi a nie do skóry głowy
- Zbyt gorąca lub zbyt zimna woda do mycia włosów
- Nadużywanie produktów stylizacyjnych lub suchego szamponu
Poparzenie skóry głowy
Skóra głowy jest wrażliwa na temperaturę, dlatego błędem jest:
- Brak ochrony przeciwsłonecznej głowy a zwłaszcza przedziałka
- Suszenie głowy gorącym powietrzem
- Mycie włosów w gorącej wodzie
- Brak ochrony głowy w saunie
Uczulenie bądź nadwrażliwość na składnik kosmetyku
Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji i wyeliminowaniu czynników drażniących nadal borykasz się z tym problemem, zwróć uwagę na skład produktów których używasz, a być może zauważysz pewną zależność występujących i powtarzających się składników.
Zwróć uwagę na nazwy:
Propylene Glycol, Cocamidopropyl Betaine, Tocopherol, Methyl paraben, Ethyparaben, Propylparaben, Butylparaben
Ponadto, alergizujące mogą być również konserwanty, komponenty zapachowe czy barwniki.
Najczęściej podrażniającym składnikiem jest Cocamidopropyl betaine i możemy go znaleźć w… łagodnych szamponach! Dlatego czasem używanie „delikatnych i naturalnych” szamponów wcale nie przyniesie nam ulgi.
Podrażnienia chemiczne
Działania silnych produktów chemicznych mogą mieć ogromne znaczenie na kondycję nie tylko łodygi ale i skalpu.
Często może być tak, że pierwszy kontakt z potencjalnym alergenem nie wywołuje reakcji. Jednak już regularne farbowanie powoduje podrażnienia i w efekcie dopiero po czasie nabawiamy się nadwrażliwości na składnik. W farbach do włosów jest to zazwyczaj PPD.
Podrażnienia chemiczne to także:
-
- Farbowanie włosów
-
- Rozjaśnianie włosów
-
- Prostowanie keratynowe
-
- Trwała ondulacja.
Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach będzie zastosowanie blokera trychologicznego. Taką ampułkę aplikujemy na skalp około 10 minut przed planowanym farbowaniem. Dzięki temu unikniemy podrażnień spowodowanych silnym działaniem farb czy środków chemicznych, ale i unikniemy alergii na któryś składnik w przyszłości.
Dermatozy
Najbardziej rozległy i uciążliwy problem, ponieważ swędzenie występuje w większości przypadków schorzeń skóry głowy. Jest to, na przykład:
-
- Łuszczyca
-
- Atopowe zapalenie skóry
-
- Łojotokowe zapalenie skóry
-
- Łupież
-
- Grzybica
Terapia dermatoz wymaga opieki trychologa_żki, który dobierze odpowiednią pielęgnację, suplementację jak i zabiegi w gabinecie. W niektórych przypadkach konieczna będzie również konsultacja z lekarzem.
Pasożyty, owady i roztocza
Jest to dość rzadka ale jednak nie-niemożliwa przyczyna świądu skóry głowy.
Wszawica – niewielkie owady żywiące się ludzką krwią. Przyklejają się do skóry głowy i zostawiają jaja czyli gnidy. Przemieszczanie się pasożytów powoduje świąd i inne dolegliwości.
Dlatego tak istotna jest tutaj higiena – nie pożyczamy innym szczotek czy nakryć głowy!
Nużeniec – Na jego obecność mają wpływ choroby towarzyszące takiej jak trądzik, alergie czy zapalenie skóry. Ponadto dużą przyczyną może być obniżona odporność, również taka która wywołana jest przez stres i zmiany hormonalne. Dużym zagrożeniem jest ponownie brak higieny – nużeniec często atakuje brwi lub rzęsy dlatego zwracaj szczególną uwagę na zachowanie odpowiednich standardów pracy w gabinecie stylizacji rzęs, brwi czy makijażu.
Problemy hormonalne
Świąd skóry głowy często dotyka osoby borykające się z chorobami z zaburzeniami hormonów tj. niedoczynność tarczycy czy Hashimoto.
Często ma to związek z ogólną suchością skóry a zatem również z suchością skóry głowy.
Terapię prowadzi lekarz endokrynolog.
Stres
Jednym z objawów somatycznych towarzyszących występowaniu sytuacji stresowych czy przewlekłych problemów z samopoczuciem jest m.in świąd skóry głowy.
Niezwykle istotna jest praca z napięciem ciała oraz konsultacja ze specjalistą np. psychiatrą_ką czy psychoterapeutą_ką.
Chcesz wiedzieć więcej?
Walka ze swędzącą skórą głowy może być długa i żmudna dlatego najlepiej jest poradzić się specjalisty – obraz w kamerze trychologicznej mówi nam więcej niż nasze spostrzeżenia.
Jeżeli jesteś z Poznania, zapraszam Cię na konsultację ze mną, gdzie postaram się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości, wyeliminuję błędy pielęgnacyjne, ustawię poprawną pielęgnacje i określę stan Twojej skóry głowy.
Interesuje Cię temat trychologii lub pielęgnacji skóry głowy? Koniecznie zajrzyj na naszego Instagrama @makiichabry.gabinet, gdzie uczymy jak dobierać pielęgnację, na co zwracać uwagę i jak radzić sobie w gąszczu kosmetyków drogeryjnych.