Badania laboratoryjne są niezwykle istotne w profilaktyce naszego zdrowia, jednak często traktowane powierzchownie, lub robione wybiórczo, przez co nie sposób jest odczytać pełnego obrazu kondycji naszego organizmu.
O czym mówi poziom ferrytyny i co to jest?
Poziom ferrytyny i żelaza powinien obowiązkowo znaleźć się na liście badań do wykonania minimum raz w roku. Szczególnie istotne jest ich prawidłowe utrzymanie w momencie rozpoczęcia wszelkich terapii kosmetologicznych. Ferrytyna i żelazo występują w parze, ale TO NIE JEST TO SAMO! Ferrytyna to BIAŁKO, które odpowiada za MAGAZYNOWANIE żelaza. Produkujemy je naturalnie na poziomie wątroby, jelit i śledziony.
– Jej nadmiar może sugerować przewlekłe choroby wątroby, alkoholizm, zapalenie stawów czy
nadczynność tarczycy.
–Spadek – zaburzoną pracę wątroby i/lub jelit, niedobór żelaza, B12, kwasu foliowego.
Szczególnie ważne jest skontrolowanie ferrytyny przy nadmiernym wypadaniu włosów. Rozpiętość norm laboratoryjnych w przypadku ferrytyny jest ogromna, jednak przyjęło się, że NORMA FUNKCJONALNA powinna wynosić >70mg/ml. Wówczas możemy mówić o prawidłowym wyniku.
Prawidłowy poziom żelaza w organizmie
Żelazo bierze udział w transporcie i magazynowaniu tlenu, utrzymywaniu odporności humoralnej – innymi słowy to taki sygnał dla organizmu, który uwalnia przeciwciała, które atakują komórki uznawane przez organizm za potencjalnie niebezpieczne – i komórkowej, ale dba także o odpowiedni rozwój mózgu, mięśni i innych tkanek.
Prawidłowy poziom żelaza jest niezbędny do wykonywania wszelkich zabiegów kosmetycznych! Dlaczego?
– Jeżeli mamy niedobór żelaza to organizm nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości i jakości kolagenu, który – jak wiadomo, jest RUSZTOWANIEM dla naszej skóry. Kolagen z elastyną zapewnia naszej skórze jędrność i młody wygląd.
– Nieodpowiednia ilość żelaza wydłuża procesy gojenia, zatem wszelkie zabiegi, które wywołują stan zapalny np. mezoterapia czy peelingi chemiczne powinny być wstrzymane do czasu jego wyrównania.
Suplementacja
Najważniejszym aspektem, przy wspieraniu organizmu jakimikolwiek suplementami jest to, że suplementujemy na podstawie wyników badań. Nie należy brać w ciemno niczego, bo – jak to mawiał mój profesor z toksykologii – wszystko jest trucizną, zależy tylko od stężenia.
Zapotrzebowanie żelaza dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest różne w różnym wieku, a zarówno nadmiar, jak i niedobór jest szkodliwy. W przypadku nieznacznego spadku ferrytyny będziemy celować w wsparcie wątroby, czyli:
– kurkumina,
– sylimarol
Natomiast gdy ferrytyna jest drastycznie niska:
– colostrum
– laktoferryna
PAMIĘTAJ! Co 3 miesiące należy skontrolować poziom żelaza i ferrytyny!
Ile kosztuje badanie żelaza i ferrytyny?
Ceny w dużej mierze są zależne od laboratorium, jednak mniej więcej wahają się w przedziale:
– Ferrytyna: 50-60zł
– Żelazo: 20-30zł
Chcesz wiedzieć więcej?
Jeżeli nie jesteście pewni swojej dotychczasowej pielęgnacji ani swojej skóry, nie wiesz, od czego zacząć – gorąco zachęcam do konsultacji on-line (bądź stacjonarnie w Poznaniu) ze mną [TUTAJ], gdzie dokładnie omówimy wszystkie Wasze problemy skórne, a także ustawimy pielęgnację i suplementację na dalsze miesiące.
Koniecznie obserwuj nas na naszych mediach społecznościowych, gdzie każdego dnia mówimy ciekawostki ze świata kosmetologii @makiichabry.gabinet