makiichabry@gmail.com

603-701-532

Szukaj

makiichabry@gmai.com

603-701-532

Szukaj
tonik do twarzy

Czy tonik jest niezbędny w codziennej pielęgnacji?

Cała idea toniku wzięła się z tego, że początkowe produkty do mycia twarzy miały odczyn bardziej zasadowy. Wówczas spryskanie twarzy tonikiem miało na celu wyrównanie fizjologicznego pH.

Na ten moment rynek oferuje cały wachlarz różnego rodzaju toników, w tym również takich z kwasami, mających na celu przyspieszenie procesów keratynizacji (czyli złuszczenia naskórka). Zachęcam jednak zawsze sprawdzać pH produktów myjących.

Co to jest pH?

Wartość pH – pondus Hydrogenii – to rodzaj miary stopnia kwasowości danego roztworu. To znaczy, że im bardziej roztwór jest kwaśny, tym mniejsza jego wartość pH. Skala wartości pH wynosi od 0-14

Nasza skóra waha się w granicach 4,5-5,5 (pH mężczyzn jest często wyższe niż kobiet).

Ciekawostka!

Noworodki rodzą się z pH = 7 (obojętne), niezależnie od miejsca na ciele. Stopniowo ulega to zmianie miedzy 3 a 30stym dniem życia – skóra przystosowuje się do otoczenia i pH staje się bardziej kwaśne. Jednak należy pamiętać, że wszelkie zmiany/wypryski na ciele, które występują u takiego noworodka są normalne i umiejscowione w obszarach z – jeszcze – za wysokim pH. Skóra musi przystosować się do warunków panujących na świecie, gdyż do tej pory funkcjonowała przecież w zupełnie innym środowisku.

Jak sprawdzić pH produktu?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Coraz więcej producentów po prostu umieszcza taką informację na opakowaniu produktu, ale można też sprawdzić samemu używając papierka lakmusowego.

Dzięki papierkom wskaźnikowym, albo inaczej – papierkom lakmusowym, możemy dowiedzieć się jaką wartość pH ma dana ciecz. Substancja znajdująca się w papierze, zmienia kolory odpowiednio przy różnym stopniu kwasowości. Dzięki temu możemy dokładnie określić pH danego roztworu.

Toniki - przegląd

Poniżej przygotowałam planszę z tonikami, które – według mnie – wzbogacą pielęgnację domową. Każdy – wyróżniony przeze mnie – tonik podchodzi pod pielęgnację aktywną, jednak chciałabym zwrócić Twoją uwagę na ten produkt od Argentum –  to niejonowe srebro koloidalne w formie toniku. Taki produkt będzie przede wszystkim łagodził podrażnienia i zaczerwienienia, zatem zbrodnią byłoby wykorzystywać go tylko na obszar twarzy (śmiało można go też używać przy opryszczce, skaleczeniach, podrażnieniach po goleniu, użądleniach owadów czy do przemywania oparzeń). Srebro koloidalne działa także przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo i bakteriostatycznie. Z tego względu to idealne rozwiązanie dla skór:

  • Trądzikowych, zanieczyszczonych, z nadprodukcją sebum,
  • Ze stanami zapalnymi,
  • Zmienionych chorobowo (łuszczyca, egzema, ŁZS, AZS itd.)

PAMIĘTAJ! Przy pierwszych aplikacjach kosmetyku, trzymaj się ściśle wskazówek producenta. Dopiero, kiedy produkt pozna się z Twoją skórą, możesz wydłużać czas ekspozycji/bądź – jeżeli produkt tego nie wymaga – zwiększyć częstotliwość używania w tygodniu.

Czy warto włączyć tonik do swojej pielęgncji?

Budując od zera swoją pielęgnację domową odpowiedziałabym, że nie. Zdecydowani nie jest to już  kosmetyk pierwszej potrzeby, ale może bardzo fajnie uzupełnić pielęgnacyjną rutynę.
Z drugiej strony, jeżeli wybierzesz tonik z kwasami, to należy traktować go jako produkt podchodzący pod część aktywną naszej pielęgnacji, a po drugie koniecznie trzeba sprawdzić jego pełen skład i stężenie, a przede wszystkim, bo to często popełniany błąd – nie stosować go codziennie!

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli nie jesteś pewnien_a swojej dotychczasowej pielęgnacji ani swojej skóry, nie wiesz, od czego zacząć – gorąco zachęcam do konsultacji on-line (bądź stacjonarnie w Poznaniu) ze mną [TUTAJ], gdzie dokładnie omówimy wszystkie Twoje problemy skórne, a także ustawimy pielęgnację i suplementację na dalsze miesiące.

 

Koniecznie obserwuj nas na naszych mediach społecznościowych, gdzie każdego dnia omawiamy ciekawostki ze świata kosmetologii @makiichabry.gabinet

Podziel się:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Podobne posty

Kinesiotaping – lifting bez skalpela

Co to jest Kinesiotaping? Kinesiotaping znany jest głównie z fizjoterapii, gdzie znajduje zastosowanie po urazach tkanek miękkich, po leczeniu chirurgicznym, a nawet dysbalansie mięśniowym. Jego rolą jest poprawa zakresu ruchu

Czy retinoidy są bezpieczne?

 Na ten moment nie wyobrażam sobie pielęgnacji swojej, ani większości moich podopiecznych bez wprowadzenia do (prawie) codziennej rutyny retinoidów.Okres jesienno-zimowy to idealny czas do rozpoczęcia swojej przygody z retinolem. Zdaję

Dlaczego skóra głowy swędzi?

PRzyczyn swędzenia szukamy od pielęgnacji do… pasożytów? Dlatego podstawową kwestią jest stan naszej skóry głowy – dbamy o nią poprawnie myjąc i pielęgnując oraz przyglądamy się czy nie ma żadnych

Zapisz się do Newslettera

Bądź na bieżąco z nowościami w naszym gabinecie